مس

چرا لوله های آب اغلب از مس ساخته می شوند؟

لوله مسی

امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته اروپایی، کانادا و آمریکا استفاده از لوله مسی برای انتقال آب در خانه های مسکونی، ساختمان های تجاری و سیستم های آب شهرداری به امری معمول تبدیل شده است.البته لازم به ذکر است که در ایران استفاده از لوله های مسی در مکان های ذکر شده رایج نیست.

احتمالا با دیدن موضوع این مقاله یعنی چرا لوله های آب اغلب از مس ساخته می شوند، این سوال برای شما پیش بیاید که چرا با وجود بسیاری از فلزات و مواد دیگر، لوله های مسی اغلب برای خطوط انتقال آب در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد.و چرا بهتر است استفاده از لوله های مسی به عنوان خطوط انتقال آب در ایران نیز گسترش یابد.

 

مس غیر سمی است

مس غیر سمی است.این بدان معناست که لوله های مسی مواد مضر را به آب انتقال نمی دهند.در اوایل دهه 1900 میلادی لوله های آب در ایالات متحده اغلب از سرب ساخته می شدند. متأسفانه استفاده از لوله های سرب منجر به هزاران مورد مسمومیت شد و همین امر باعث شد بسیاری از شهر های آمریکا استفاده از لوله های سربی را از سال 1920 به بعد ممنوع اعلام کنند. امروزه ، قانون فدرال آمریکا استفاده از لوله های آب سرب را منع کرده است. بنابراین بسیاری از سازندگان و لوله کش ها مس را به عنوان یک راه حل امن و غیر سمی برای سیستم های آب خود انتخاب می کنند.

 

لوله سربی انتقال آب

لوله سربی انتقال آب

مس خواص ضد میکروبی دارد

مس علاوه بر غیر سمی بودن ، ضد میکروب است. هنگامی که آب از طریق یک لوله مسی جریان می یابد، این فلز باکتری ها و ویروس ها را در اثر تماس از بین می برد. استفاده از لوله های مسی راهی پیشگیرانه برای جلوگیری از انواع بیماری های منتقله از طریق آب نیست، اما مطمئناً می تواند به کاهش خطر ابتلا به چنین بیماری هایی کمک کند.

مس مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد

مس هم در برابر زنگ زدگی و هم در برابر خوردگی مقاوم است. از آنجا که حاوی آهن نیست ، مس زنگ نمی زند. فقط فلزات حاوی آهن مانند فولاد می توانند زنگ بزنند و باعث می شوند لوله های مسی به طور طبیعی در برابر این پدیده محافظت شوند. لوله های مسی می توانند دچار خوردگی شوند. اما مس به نسبت سایر فلزات مقاومت بالاتری نسبت به خوردگی از خود نشان می دهد. خوردگی لوله های مسی در شرایطی مثل قرار گرفتن مداوم در معرض آب های بسیار اسیدی یا قلیایی امکان پذیر است ولی خوشبختانه آب لوله کشی شهری اکثرا بگونه ای است که PH آن بین 6.5 الی 8 می باشد. درنتیجه خوردگی در لوله های مسی اتفاق نمی افتد یا حداقل با سرعت بسیار کمی اتفاق می افتد.به همین دلیل عمر 50 ساله یا  گاهی حتی بیشتر در لوله های مسی امری غیرمعمول نیست.

 

مس شکل پذیر است

دلیل دیگری که از مس برای ساخت لوله های آب استفاده می شود ، شکل پذیر بودن آن است.به عبارت دیگر لوله های مسی را میتوان بدون اینکه باعث شکستگی در آن ها شود به راحتی خم کرد.هرچند که امکان شکستگی در لوله های مسی نیز امکان پذیر است اما برای شکستن آن، نسبت به سایر فلزات نیاز به فشار بیشتری می باشد.

 

کم کردن لوله مسی

 

مس ارزان است

با وجود نزدیک به 6 تریلیون تن فلز در پوسته زمین، مس به راحتی در دسترس است. به همین دلیل، هزینه آن اغلب کمتراز سایر فلزات است. هنگامی که لوله مسی برای کل سیستم های آب استفاده می شود،به استفاده کنندگان از آن این امکان را می دهد که در دراز مدت پول بیشتری را صرف هزینه های مربوط به لوله کشی کنند. به همین علت، مس به فلزی محبوب در تولید لوله های آب تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *