لوله کشی مس

کاربرد ها و مصارف مس در زندگی روزمره ما

مس برای چه استفاده می شود؟

از هزاران سال پیش ، محصولات مس چنان گسترش یافته است که اکثر مردم حتی بدون اینکه متوجه آن بشوند بارها با آن روبرو می شوند.

مصریان باستان از مس برای ضد عفونی کردن زخم ها و ابزارهای جراحی استفاده می کردند. اولین سلاح های آلیاژی مس نیز به هزاران سال پیش بر می گردد.

از ابزارهای ساختمانی گرفته تا زیست شناسی ، مس به یکی از اجزای حیاتی زندگی بشر مبدل شده است.ما حتی به 1.2 میلی گرم مس روزانه نیاز داریم تا به آنزیم ها کمک کند انرژی را به داخل سلول های خود منتقل کنند.

در اینجا برخی از کاربردهای رایج مس آورده شده است.

 

آلیاژهای مس مورد استفاده در جواهرات

مس یک فلز پایه است که به راحتی قالب می گیرد و اغلب برای بهبود خاصیت ارتجاعی، انعطاف پذیری ، سختی ، رنگ و مقاومت در برابر خوردگی به فلزات گرانبها اضافه می شود.

آلیاژهای طلا

طلا یکی از رایج ترین فلزات آلیاژی با مس است.طلا های موجود در جواهرفروشی ها در واقع آلیاژهای مختلف مس می باشند.

 

 

جواهرات طلا

نقره استرلینگ

نقره استرلینگ نیز آلیاژ مس محسوب می گردد که برای ساخت وسایل آشپزخانه، ظروف غذاخوری و جواهرات استفاده می شود.جالب است بدانید که این نوع آلیاژ سخت تر از طلا می باشد.

مس سومین فلزی است که به صورت معمول در جهان استخراج می شود.موارد معمول استفاده از مس شامل آلیاژهای موجود در جواهرات، سطوح لمسی در پزشکی و همچنین ساخت و سازهای ساختمانی است.

  • جواهرات
  • سگک های کمربند
  • دکمه های سردست
  • دستبند
  • حلقه
  • گردنبند ها

همه از محصولات نقره استرلینگ می باشند.

 

دکمه سرآستین

بسیاری از جواهرات نقره استرلینگ ضد حساسیت هستند و دلیل آن به ضد آلرژی بودن مس برمی گردد.

 

مصارف پزشکی مس

همانطور که از مستندات مصریان باستان برمی آید، مس باعث از بین رفتن بسیاری از میکروب ها در اثر تماس می گردد.دکتر بل کیویل از دانشگاه ساوتهمپتون  دریافت که باکتری ها نمی توانند بر روی سطوح مس زنده بمانند در صورتی که می توانند روی فلزات پلاتین که اغلب در نرده های ساختمان بیمارستان ها، دستگیره های در و تخت ها استفاده می شود زنده بمانند.

با کمک تحقیقات وی، بیمارستان ها در حال نصب سطوح لمسی مس در سراسر جهان هستند تا از گسترش عفونت های باکتریایی در محیط بیمارستان جلوگیری کنند.

استفاده از مس در خدمات منزل

سیم ها و لوله های مسی هنوز هم از مصالح ساختمانی است که بیشتر در صنایع لوله کشی و برق ساختمان ها استفاده می شود.در زیر برخی از رایج ترین موارد استفاده از آن ها ذکر شده است.

 

لوله کشی مس

قطعات موتور

مس هم گرما و هم الکتریسیته را با بازده بیشتری نسبت به بسیاری از فلزات دیگر هدایت می کند.

سیم کشی

مس شکل پذیر است. به این معنی که می توان آن را به شکل ورق کوبیده شده درآورد و آن را بدون پاره شدن کشید و تبدیل به سیم کرد.

لوله کشی مسی نوع M

این نوع از لوله کشی برای ساخت و سازهای مسکونی به خوبی کار می کند زیرا نازک و مقرون به صرفه است.

ماشین آلات صنعتی

برای تسهیل تبادل گرما بکار می رود.

سقف مسی

ماندگاری بالا و هزینه ای حداقلی دارد.

لوله کشی

خواص ضد میکروبی و قابلیت انعطاف پذیری، لوله مسی را به گزینه ای ایده آل برای مصارف صنعتی تبدیل کرده است.

 

عکس اکسید مس

10 واقعیت جالب در مورد مس

1-فلز مس دارای رنگ مایل به قرمز خاصی می باشد که نسبت به سایر عناصر کاملا متفاوت است.تنها فلز دیگر جدول تناوبی که رنگی غیر نقره ای دارد فلز طلا می باشد که رنگی طلایی دارد.مقدار عنصر مسی که به طلا اضافه می گردد تعیین کننده نوع رنگ جواهرات طلا می باشد.

 

 

 

عنصر مس در جدول تناوبی

2-مس در کنار طلا و آهن جزو اولین فلزاتی بود که مورد استفاده انسان قرار گرفت.به این علت که این فلزات جزو معدود فلزات موجود در مکان زندگی آن ها بودند.و به طور طبیعی در طبیعت قابل دسترس بودند.استفاده از مس به بیش از 10000 سال پیش برمی گردد.انسانی یخی متعلق به 3300 سال قبل از میلاد مسیح به همراه یک تبر که سر آن شامل فلزی نزدیک به مس خالص بود ، این ادعا را ثابت می کند.موهای این فرد یخی شامل مقادیر بالایی از سم آرسنیک بود که می تواند نشان دهنده این باشد که در هنگام ذوب مس این فرد در معرض این فلز قرار گرفته است.

 

اتزی مرد یخی تبر مسی

تصویر متعلق به مرد یخی همراه با تبری در دست

 

 

3-مس عنصری ضروری برای تغذیه انسان می باشد.مواد معدنی برای تشکیل سلول های خونی امری حیاتی می باشد و در بسیاری از غذا ها و منابع آبی یافت می شود.غذاهایی ماند سبزیجات برگدار ، غلات ، سیب زمینی و لوبیا دارای مقادیر بسیاری از مس هستند.هرچند که دریافت بیش از اندازه مس می تواند باعث زردی ، کم خونی ، و اسهال شود.

 

سیب زمینی سرشار از مس

                          سیب زمینی حاوی مس می باشد

 

 

4-مس به راحتی با سایر فلزات آلیاژ تشکیل می دهد.دو تا از معروفترین آلیاژ های آن برنج (ترکیب فلز مس و فلز روی) و برنز(ترکیب فلز مس و فلز قلع) می باشد.هرچند که صد ها آلیاژ دیگر هم از این فلز وجود دارد.

 

 

5-مس یک ماده ضد باکتری طبیعی است.استفاده از دستگیره درب برنجی در ساختمان عمومی (برنج آلیاژ مس است) به امری معمول بدل شده است.که به جلوگیری از انتقال بیماری و باکتری کمک می کند.این فلز همچنین برای جانوران بی مهره سمی است.بنابراین در بدنه کشتی از آن استفاده می شود تا از چسبیدن صدف به کشتی جلوگیری شود.این فلز همچنین برای کنترل جلبک ها نیز کاربرد دارد.

 

 

 

دستگیره مسی

 

 

6-مس ویژگی های مطلوب زیادی داراست.اگر بخواهیم در مورد مس خصوصیات آن صحبت کنیم ، می توان به ویژگی های پیش رو اشاره کرد.مس فلزی نرم ، انعطاف پذیر ، شکل پذیر ، رسانای عالی گرما و برق است و در برابر خوردگی مقاومت می کند.

مس پس از اکسید شدن اکسید مس تشکیل می دهد که اکسید آن به رنگ سبز است.این اکسیداسیون دلیل سبز بودن مجسمه آزادی به جای نارنجی مایل به قرمز است.به همین دلیل است که جواهرات ارزان قیمت ، که حاوی مس هستند ، غالبا باعث تغییر رنگ پوست می شوند.

 

مجسمه-آزادی-اکسید-مس

      اکسید مس دلیل سبز رنگ بودن مجسمه آزادی می باشد.

 

 

7-از نظر کاربرد صنعتی ، مس پس از آهن و آلومینیوم رتبه سوم را داراست.مس در سیم کشی، لوله کشی،محصولات الکترونیکی ، ساخت و ساز ساختمان، ظروف آشپزی ، سکه و تعداد زیادی از محصولات دیگر استفاده می شود.مس موجود در آب و نه کلر دلیل سبز شدن مو ها در آستخر ها است.

 

 

8-دو حالت اکسیداسیون متداول در مس وجود داردکه هر کدام خواص خاص خود را داراست.یکی از راه های تشخیص آن ها از طریق رنگ طیف انتشار در زمان گرم شدن یون در شعله است.در حالت اول مس شعله آتش را آبی می کند .درحالی که در حالت دوک شعله به رنگ سبز در می آید.

 

 

9-تقریبا 80 درصد از مسی که تا به امروز استخراج شده هنوز در حال استفاده است.مس یک فلز 100 درصد قابل بازیافت است.این فلز به مقدار فراوان در پوسته زمین یافت می شود.

 

 

10-مس به راحتی ترکیبات دودویی ساده را تشکیل می دهد.این ترکیبات ترکیباتی شیمیایی هستند که فقط از دو عنصر تشکیل شده اند.نمونه هایی از این ترکیبات شامل اکسید مس، سولفید مس و کلرید مس می باشد.