راهنمای خرید

مزایای کانال های گرد اسپیرال با کانال های چهارگوش

کانال-گرد-اسپیرال

استفاده از کانال های گرد روز به روز در حال افزایش است و دلیل آن مزایای بیشمار آن نسبت به کانال های چهارگوش سنتی می باشد، از جمله مزایای کانال های گرد اسپیرال افت اصطکاکی کمتر نسبت به کانال های چهار گوش می باشد

افت اصطکاکی چیست؟

کانال گرد چهارگوش

به طور خلاصه برای جریان یافتن هوا در کانال و اینکه جریان ثابت، یکنواخت و دائمی در کانال برقرار بماند، هوا باید دارای فشاری باشد که این فشار دو مولفه دارد:

 • فشار استاتیک(hs)
 • فشار سرعتی (hv)

فشار استاتیک برای مقابله با مقاومت ناشی از اصطکاک مولکول های هوا با جدار کانال مصرف می شود و فشار سرعتی صرف ایجاد سرعت هوا در کانال می گردد.

فشار کلی هوا(ht)

Ht=hs+hv

اما افت فشار اصطکاکی از مولفه های زیر به دست می آید:

Hf=f(L/D)hv

که در آن:

 • hf= افت فشار اصطکاکی
 • f= ضریب اصطکاک سطح داخلی کانال از دیاگرام
 • D= قطر داخلی کانال بر حسب فوت
 • L= طول کانال برحسب فوت
 • Hv= فشار سرعتی بر مبنای سرعت متوسط هوا در داخل کانال بر حسب اینچ آب

مزیت ها:

 • مزیت اول، با توجه به فرمول بالا هر چه hf عدد کمتری باشد برای ما عدد مطلوب تری خواهد بود. حال که با مفهوم افت اصطکاکی آشنا شدید بهتر است با چند مورد دیگر از مزایای کانال های اسپیرال گرد نسبت به کانال های چهار گوش آشنا شوید.

 

 • مزیت دوم، که می توان به آن اشاره کرد قابلیت تولید انبوه و انبارش این کانال ها در قطر های مختلف و ضخامت های 0.6، 0.8 و یک میلیمتر می باشد که برای مصارف مختلف و به صورت کاربردهای مختلف از ضخامت های متفاوتی استفاده می شود.

 

 • مزیت سوم، قابلیت نصب بسیار سریعتر نسبت به کانال چهارگوش سنتی و صنعتی است. به طوری که زمان نصب این کانال ها حداکثر یک پنجم ساخت و نصب کانال های چهارگوش سنتی است کانال های اسپیرال به صورت معمول در شاخه های 3 متری و به صورت سفارشی می تواند در شاخه های 6 متری هم تولید شود.

در حال حاضر شرکت هواکنترل با در اختیار داشتن فضای انبار بزرگ جهت انبار کردن این کانال ها و اتصالات آن تعداد قابل توجهی کانال اسپیرال در قطرهای 10 سانتی متری الی 60 سانتی متری به همراه اتصالات رایج به صورت دپو در اختیار دارد. لازم به ذکر است قطرهای 60 سانتی متری به بالا به صورت سفارشی و حداکثر ظرف مدت یک هفته قابل تحویل می باشد.

کانال اسپیرال 45

 • مزیت چهارم، صرفه جویی در زمان، هزینه و حفظ زیبایی است برای مثال اگر بخواهید جهت سیستم تخلیه دود یک آشپزخانه صنعتی کانال انتقال هوا را اجرا کنید، استفاده از کانال اسپیرال گرد به مراتب ارزانتر و در مدت زمان کمتری نسبت به کانال چهارگوش نصب می گردد. ضمن اینکه زیبایی کانال های گرد گالوانیزه بسیار بیشتر از کانال های چهارگوش است.

 

رواج مصرف کانال های گرد اسپیرال

به طوریکه بسیاری از مهندسین طراح معماری از این کانال ها برای زیبا تر شدن مکان های مورد نظر به صورت اکسپوز(سقف باز) استفاده می کنند. همچنین قابلیت این وجود دارد که کانال های اسپیرال با هر رنگ دلخواه مشتری، قبل از نصب با رنگ کوره ای، رنگ آمیزی شده و سپس نصب گردد.

به هر حال بیش از بیست سال است که در کشور ما استفاده از کانال های گرد گالوانیزه یا همان کانال اسپیرال رواج پیدا کرده و روز به روز به تعداد مصرف کنندگان آن افزوده می شود. البته در کشورهای پیشرفته همانند آمریکا، اولویت اول در طراحی کانال، کانال های گرد می باشد.

دلیل آن مولفه های بیشماری است که به برخی از آن ها اشاره شد. به طوری که تمامی جدول های اولیه طراحی کانال و اندازه ها بر اساس کانال گرد است و برای  محاسبه کانال چهار گوش می بایست آن ها را در جدول های تبدیلی یا با فرمول های مربوطه به اندازه معادل چهارگوش آن تبدیل کرد. حاله به معرفی تعدادی از اتصالات مورد استفاده جهت نصب کانال های اسپیرال می پردازیم

رابط گالوانیزه

یکی از پر کاربردترین اتصالات کانال های گرد و اسپیرال رابط گالوانیزه است که البته برخی به اشتباه از لفظ (تبدیل) برای آن استفاده می کنند. از رابط گالوانیزه برای اتصال دو شاخه کانال هم قطر استفاده شده و تنها کاربرد آن هم فقط همین است.

در واقع برای نصب کانال به سایر اتصالات مثل زانو یا سه راهه نیازی به رابط نیست رابط گالوانیزه می تواند با ضخامت های مختلف به نسبت ضخامت کانال مربوطه و کابردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در واقع بهتر است ضخامت کانال با ضخامت رابط برابر باشد.

زانو 90 درجه گالوانیزه:

انواع رابطه ها و کانال ها

زانو 90 درجه یکی دیگر از اتصالات پر کاربرد در صنعت سیستم کانال کشی گرد می باشد. در واقع در هر نقطه ای که بخواهند تغییر زاویه به میزان 90 درجه نسبت به خط اصلی کانال اجرا شود، از زانو 90 درجه استفاده می شود.

کیفیت ساخت اتصالات از جمله، زانو 90 درجه بسیار مهم است زیرا در صورتیکه این اتصالات حتی به میزان یک میلیمتر از اندازه استاندارد کوچکتر یا بزرگتر ساخته شود، به کانال متصل نشده و هنگام نصب دچار مشکل می شود. این مورد به وفور در کانال ها و اتصالات گالوانیزه غیر استاندارد و کارخانه هایی که از دستگاه های غیراستاندارد و ارزان جهت ساخت کانال و اتصالات خود استفاده می کنند، دیده می شود.

زانو 45 درجه گالوانیزه:

از زانو 45 درجه در هر نقطه ای که بخواهند تغییر زاویه به میزان 45 درجه بدهند استفاده می شود. در بسیاری از مکان ها استفاده از دو یا چند زانو 45 درجه به صورت پشت سر هم لازم است( همانند لوله کشی فاضلاب)

برای اتصال دو زانو به یکدیگر باید تعدادی کوتاه کانال های هم قطر همان زانو را برش داده و مابین دو اتصال قرار داد(در واقع اتصال ها درون کانال قرار می گیرد) از دیگر زانوهای قابل استفاده در کانل کشی گرد، زانو 30 درجه و 60 درجه نیز می باشد که به صورت سفارشی ساخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *