راهنمای خرید

چرا در سیستم های تهویه مطبوع از لوله های مسی استفاده می کنند؟

سیستم تهویه مطبوع

لوله‌های مسی یکی از اجزایی است که در انواع مبدل‌های حرارتی و سیستم‌های تهویه مطبوع به کار می‌رود. قطر کوچک لوله‌های مسی به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید هنگام استفاده از دستگاه تهویه مطبوع خودتان از کارایی بیشتری برخوردار شوید و میزان هدر رفت انرژی سیستم تهویه مطبوع را به حداقل برسانید. کاهش هدر رفت انرژی باعث می‌شود تا سیستم تهویه مطبوع شما با طبیعت سازگار‌تر باشد و به محیط اطراف شما کم‌تر آسیب بزند.

این ویژگی‌ها و بسیاری ویژگی‌های دیگر باعث کاربرد فراوان لوله‌های مسی در تهویه مطبوع شده است. به همین دلیل و برای آشنایی بیشتر با کاربرد این لوله‌ها در دستگاه‌ها و سیستم‌های تهویه مطبوع، در این مقاله 6 کاربرد مهم لوله مسی در سیستم تهویه مطبوع را به شما می‌گوییم تا بتوانید با آگاهی و اطلاعات کامل‌تری اقدام به خرید سیستم تهویه مطبوع خودتان کنید.

کاربرد لوله‌های مسی در سیستم‌های تهویه مطبوع

سیستم لوله مسی در تهویه مطبوع

همانطوری که در قسمت قبل ذکر کردیم، لوله‌های مسی دارای ویژگی‌های زیادی هستند که در سیستم‌های تهویه مطبوع کاربرد زیادی دارند و باعث فایده‌های بسیاری می‌گردند. در این بخش ما به معرفی مختصر این ویژگی‌ها و مزایای آن‌ها می‌پردازیم.

1- افزایش سرعت ساخت و نصب سیستم‌های تهویه مطبوع

تهویه مطبوع

ساخت و مونتاژ لوله‌ مسی بسیار راحت‌تر از بقیه نوع لوله‌ها مانند لوله‌های آلومینیومی است و همین امر باعث می‌شود تا سرعت ساخت و نصب این لوله‌ها به حد قابل توجهی افزایش یابد که به صرفه‌جویی وقت شما نیز کمک می‌کند.

همچنین این افزایش سرعت می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های شما در هنگام نصب گردد، زیرا هرچه زمان نصب کم‌تر باشد، نصاب‌های چیلر یا دیگر سیستم‌های تهویه مطبوع از شما هزینه کمتری می‌گیرند.

2- کاهش وزن دستگاه‌های تهویه مطبوع

اندازه کوچکتر و قطر کمتر لوله مسی باعث می‌شود تا وزن تمام شده این لوله‌ها بسیار کم شود و حمل‌ و نقل آن‌ها آسان‌تر شود. همچنین وزن کم‌تر می‌تواند باعث شود تا در دراز مدت لوله کشی سیستم تهویه مطبوع شما آسیب کم‌تری ببیند.

زیرا هر چه وزن بالاتر باشد، لوله پایین‌تر قرار می‌گیرد و نیروی وارد از طرف سطح به آن بیشتر است که می‌تواند باعث آسیب دیدن سریع‌تر لوله کشی سیستم تهویه مطبوع شما گردد. وزن بالای لوله‌ها احتماال گرفتگی لوله‌ها را بیشتر می‌کند، زیرا باعث می‌شود تا شیب بندی این لوله‌ها سخت‌تر شود و امکان شیب بندی درست آن‌ها به حداقل ممکن برسد. بنابراین برای جلوگیری از این مسائل و مشکلات، لوله‌های مسی را در لوله کشی سیستم‌های تهویه مطبوع به کار می‌برند.

3- افزایش مقاومت به خوردگی

کاهش میزان خوردگی می‌تواند باعث بهبود حرکت جریان سیال موجود در لوله‌های سیستم تهویه مطبوع منزل یا محل کار شما گردد. برای جلوگیری از این مشکل باید جنس لوله به صورتی باشد که به راحتی و با جذب رطوبت محیط اطرافش زنگ نزند.

لوله‌های مسی دارای چنین ویژگی هستند و به راحتی و با جذب رطوبت اطراف خودشان زنگ نمی‌زنند و باعث بهبود حرکت جریان سیال موجود در لوله کشی دستگاه تهویه می‌شود. همچنین خوردگی می‌تواند باعث تخریب کامل لوله کشی سیستم تهویه مطبوع و کاهش بازده دستگاه شما ‌شود که  به تدریج باعث آسیب دیدن سیستم تهویه مطبوع شما می‌گردد.

4- افزایش قدرت خنک کنندگی و انتقال حرارت سیستم تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع

استفاده از لوله‌ مسی باعث می‌شود تا ضریب انتقال حرارت سیال افزایش پیدا کند، سیال سریع‌تر خنک‌تر شود و قدرت خنک کنندگی سیستم تهویه مطبوع شما به مقدار قابل توجهی افزایش یابد. افزایش قدرت خنک کنندگی، باعث می‌شود تا زمان استفاده از دستگاه تهویه مطبوع نیز کاهش یابد و همین امر می‌تواند مدت عمر این دستگاه‌ها را افزایش دهد و هزینه‌های شما را بسیار کاهش دهد.

ضریب بالای انتقال حرارت لوله‌های مسی همچنین کمک می‌کند تا سرعت دفع گرمای منتقل شده از سیال موجود در لوله کشی دستگاه تهویه مطبوع به سطح بیرونی لوله نیز بیشتر شود و لوله سریع‌تر و در مدت زمان کم‌تری خنک می‌شود.

5- کاهش محدودیت‌های لوله کشی سیستم‌های جدید تهویه مطبوع

سیستم-تهویه-مطبوع-چیست؟

شما می‌توانید از لوله‌های مسی در جدید‌ترین و به روز ترین سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده کنید. این ویژگی کمک می‌کند تا محدودیت‌های موجود در لوله‌کشی جدید‌ترین و به روز‌ترین چیلر‌ها و دستگاه‌های تهویه مطبوع از بین برود و شما بتوانید به راحتی از این دستگاه‌های جدید در منزل یا محل کار خودتان استفاده کنید.

6- تعمیر آسان‌تر لوله‌های دستگاه‌های تهویه مطبوع

بعد از مدت زیادی استفاده از سیستم تهویه مطبوع، دستگاه خنک کننده شما و لوله‌کشی آن نیاز به تعمیر خواهد داشت که استفاده از لوله‌های مسی می‌تواند باعث آسان‌تر شدن فرآیند تعمیر شود و زمان آن را کم‌تر کند.

در این مقاله درباره‌ی 6 ویژگی مهم لوله مسی که باعث شده تا این نوع لوله‌ها کاربرد بسیار زیادی در سیستم تهویه مطبوع داشته باشند، صحبت کردیم تا شما بتوانید در مورد این ویژگی‌ها و فایده‌های آن آگاه شوید و بتوانید با اطلاعات کامل‌تری اقدام به خرید سیستم تهویه مطبوع خودتان کنید.

در قسمت نظرات به ما بگویید که به نظر شما کدام از دلایل استفاده از لوله‌های مسی در سیستم‌های تهویه مطبوع مهم‌تر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *